MX15KP17CA
Mfr.Part #
MX15KP17CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package/Case
Datasheet
MX15KP17CA
Description
BI-DIRECTIONAL TVS
Stock
437
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
512A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Case 5A (DO-204AR)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V